A fekete fényezés csillog a kora tavaszi napsütésben, hibátlanul visszatükrözi a szikrázó Atlanti-óceánt a hosszú vonalú Škoda Superb, amely elegánsan, méltósággal áll fehér oldalfalú gumijain.
Nehéz lenne letagadni, hogy ez egy valódi úriembereknek készült, drága autó, amelyhez szinte kötelező egy kifogástalan modorú sofőr is.
Valódi ritkaságnak számít egy ilyen, a második világháború előtti Škoda Superb. Vladimír Matouš főmérnök irányítása alatt a csehszlovák mérnökök új gerincvázat terveztek, amelynek elnyúló első részébe került a motor. Még rossz minőségű úton is stabilan tartotta az 1939-re már 5,2 méter hosszúra növekedett, akár hat személy számára is kényelmes limuzint.
Škoda Superbek már a 30-as évek elejétől készültek, de a 3000 OHV változat prototípusai csak 1937-től jelentek meg, és további két évet kellett várni a modell bemutatásáig. Ezeknek az autóknak már sokkal gömbölydedebb karosszériát formáltak, és a két pótkerék az első sárvédőkre került, ahol bőrszíjakkal rögzítették a visszapillantó tükröket.
Ahogy nézegetem, egyre inkább feltűnnek a kis egyenetlenségek, hiszen akkoriban még szabadabban értelmezték a szimmetriát.
Elöl egyetlen, hátul két laprugó található, és dobfékek lassítják az 1940 kilogrammos Superbet, amely pazar kényelemmel szeli az óceán melletti utat.
A rugózás persze messze nem olyan, mint egy légrugókon és adaptív lengéscsillapítókon suhanó Mercedes-Benz S-osztályé, de ez az autó már nyolcvanöt éves, és ha a felfüggesztés nem is, a puha, kanapészerű ülések gondoskodnak az úthibák elnyeléséről.
Minden apró részletén érződik, hogy itt magas elvárásoknak kellett megfelelni.
Háborús célokra még összkerékhajtású változat is készült a Škoda Superbből, amelyet a Wehrmacht is szívesen használt.
Békeidőben azonban bőven elegendő volt a 3,1 literes, soros hathengeres motor és a hátsókerék-hajtás.
A 85 lóerő finoman dorombol a motorháztető alatt, és akár 125 km/órás sebességre is képes lenne gyorsítani az elegáns limuzint, de egy úriember nem rohan, számára az a legideálisabb, amikor a sebességmérő vékony mutatója 80 körül táncol a csontszínű skálán.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.