A 100 szabadalmas autónak nevezett Traction Avant a korszak legmodernebb technológiáit ötvözte: elsőkerék-meghajtás, önhordó karosszéria, hidraulikus fékek és független kerékfelfüggesztések.
A Citroën idén ünnepli az 1934. április 18-án Párizsban bemutatott Traction Avant 90. születésnapját. Ezt a rendkívüli modellt a Citroën a márka fellendítése és innovatív szellemének népszerűsítése érdekében alkotta meg.
A Citroën, amely 1919-ben elsőként gyártott tömegesen autókat Európában, 1921-ben feltalálta a lánctalpas autót, 1924-ben az acél karosszériát, és 1932-ben a "lebegő motort". Az autó eredeti neve, a "7", amely az adólóerőre utalt, hamarosan Traction Avant névre változott, ami az új elsőkerék-hajtásra utalt.
A Traction Avant egyedülálló módon egyesítette a korszak legmodernebb technikai újításait: az elsőkerék-meghajtást, az önhordó karosszériát, a hidraulikus fékeket és a négy kerék független felfüggesztését. A maga idejében a Traction Avant volt a legjobb úttartású, legbiztonságosabb és legkényelmesebb autó.
Sok technológiai fejlesztést kapott, így nem véletlenül nevezték a 100 szabadalmas autónak. Áramvonalas kialakítása révén gyorsan a Citroën egyik korszakokon átívelő legendás modelljévé vált, amely számos filmben is szerepelt, és a kollektív képzeletben az ellenállók és a gengszterek világával kapcsolódott össze.
A Traction Avant gyártása egészen 1957-ig tartott, és összesen 760 000 darab készült belőle.
Ez a modell a mai napig a márka egyik jelképének számít, hiszen az elérhető mobilitás, az egyedülálló design és a kényelem ígéretét hordozza.
Olyan értékeket képvisel, mint a ma kapható innovatív modellek, például az új ë-C3, amely az elektromos mobilitást célozza, vagy a C5 X, amely az abszolút nyugalmat sugározza.
A forradalmi Traction Avant, a 100 szabadalommal védett autó
Amikor 1933 elején André Citroën úgy döntött, hogy lecseréli a nem sokkal korábban, 1932 októberében bevezetett Citroën 8, 10 és 15 modelleket, célja az volt, hogy egy forradalmian új autó bevezetésével nagy feltűnést keltsen és meglepje a versenytársakat.
Legalább két év előnyt akart szerezni, hogy védje magát a harmincas évek eleji gazdasági világválság hatásaitól, amelyek már Európában is érezhetőek voltak. Az új autónak ezért különösen figyelemre méltónak kellett lennie, és a lehető legtöbb műszaki újítást kellett tartalmaznia.
Ide tartozott a teljesen acélból készült önhordó karosszéria, amely szükségtelenné tette az alvázat és jelentősen lecsökkentette a jármű súlypontját, az elsőkerék-meghajtás, a cserélhető hüvelyű, felülszelepelt motor, a hidraulikus fékvezérlés, a kerekek független, torziós rudas felfüggesztése és az automata sebességváltó.
Az időhiány miatt az automata sebességváltót az első, 1934-es gyártású autóknál nem alkalmazták.
Az alvázzal nem rendelkező Traction aerodinamikus kialakítást kapott, sík padlóval és alacsony karosszériával. A motor és a sebességváltó egy kompakt egységet alkotott, ami az alacsony súlypont mellett lehetővé tette, hogy minél több súly kerüljön előre.
Az első újságírók és sofőrök dicshimnuszokat zengtek az új Citroënről. Soha nem láttak még ilyen biztonságos és könnyen vezethető autót. A jármű úttartás tekintetében új mércét állított fel.
A motor élénk, a fékek erőteljesek, a biztonság kifogástalan volt. Ezek és a folyamatos fejlesztések, például az 1936 júniusában bevezetett fogasléces kormánymű, biztosították, hogy a Traction megőrizze műszaki előnyét a többi autóval szemben.
Ennek eredménye egy fényes és kivételesen hosszú karrier, amely 1957 júliusában ért véget.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.